از دست دادن تمام دندان‌ها نه تنها جویدن غذا بلکه کیفیت زندگی، اعتماد به نفس و فعالیت‌های روزانه شخص را دچار اشکال می‌کند. در این شرایط، پروتز کامل دندان یک راه حل بسیار مناسب برای بازگرداندن نقش عملکردی و ظاهری دندان‌ها محسوب می‌شود. اگر پروتز کامل دندان به‌طور صحیح ساخته شود می‌تواند یک جایگزین زیبا و مناسب برای دندان‌های از دست رفته و استخوان و بافت لثه اطراف آن باشد. با بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی همراه باشید.

پروتز کامل دندان، دو نوع مختلف دارد: معمولی و فوری.

 پروتز کامل معمولی

پروتز کامل معمولی، مدتی پس از کشیدن دندان‌ها و ترمیم شدن بافت لثه ساخته می‌شود. این نوع پروتز کامل دندان، حدود هشت تا دوازده هفته پس از کشیدن دندان‌ها، آماده استفاده بیمار است.

 پروتز کامل فوری

پروتز کامل فوری از قبل ساخته می‌شود و به همین دلیل، بلافاصله پس از کشیدن دندان‌ها قابل استفاده است. با استفاده از پروتز کامل فوری، بیمار هیچ زمانی را بدون دندان سپری نمی‌کند. با توجه به اینکه استخوان و لثه بیمار به مرور زمان جمع می‌شود (به‌ویژه در طول ترمیم بافت لثه پس از کشیدن دندان)، پروتز کامل فوری پس از مدتی، نیاز به تنظیم مجدد خواهد داشت تا به‌خوبی در دهان بیمار قرار گیرد. بنابراین بهتر است تا زمانی که پروتز کامل معمولی آماده می‌شود، این نوع پروتز دندان را به ‌عنوان یک راه حل موقتی در نظر گرفت.

 پرسش و پاسخ‌های رایج در زمینه پروتز کامل دندان

 پروتز کامل تا چه مدت قابل استفاده است؟

پروتز کامل دندان اغلب بین ۱۰ تا ۱۵ سال قابل استفاده است. در طول این مدت، بهتر است بیمار به‌طور سالیانه توسط دندانپزشک معاینه شود.

 آیا پروتز کامل بر روی نحوه صحبت کردن اثر دارد؟

اگر شخصی برای اولین بار از پروتز کامل دندان استفاده می‌کند، مدتی طول می‌کشد تا به‌طور کامل با آن سازگار شود. صحبت کردن با پروتز کامل مستلزم کمی تمرین است. خوشبختانه جای نگرانی نیست؛ مدت زیادی طول نمی‌کشد تا حرکت لب‌ها و زبان با پروتز کامل دندان تطابق پیدا کند.

 آیا پروتز کامل روی نحوه غذا خوردن اثر دارد؟

در ابتدا ممکن است غذا خوردن با پروتز کامل کمی دشوار باشد. غذا خوردن با دندان‌های طبیعی بسیار ساده است؛ زیرا دندان‌ها دارای ریشه در استخوان فک هستند و به راحتی می‌توان غذاها را گاز زد و وارد دهان کرد. هنگام استفاده از پروتز کامل، شخص نحوه درست غذا خوردن را با تجربه کردن می‌آموزد.

بیشتر بخوانید...